Keď srdce štrajkuje

28. 6. 2010

(28.06.2010; Báječná žena)Báječná žena: Keď srdce štrajkuje

Srdcová arytmia vás síce bezprostredne neohrozí, no ak sa nelieči, môže zdvojnásobiť riziko smrti.

Máte vysoký krvný tlak, závraty, ľahko sa zadýchate a občas vám srdce bije akosi inak?Zbystrite pozornosť, možno sa zahrávate so životom.

MARCELA BARUSOVÁ, foto ISIFA, profimedia. sk/CORBIS

Pojmom arytmia lekári označujú všetky poruchy srdcového rytmu, ktoré spôsobuje abnormálna elektrická aktivita v srdci.

Existuje preto viacero typov arytmií - prirýchle, ale aj príliš pomalé búšenie srdca. Najčastejšou arytmiou je fibrilácia predsiení. Znamená to, že srdcové predsiene prestanú biť pravidelne a koordinovane. Výsledkom je, že klesá výkonnosť srdca a jeho schopnosť pumpovať krv do tela a vnútorných orgánov.Ste na zozname?

Fibrilácia predsiení vás môže postihnúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa objavuje u starších a u ľudí, ktorí už majú za sebou operáciu srdca. Podľa lekárov neexistuje typický pacient s predsieňovou fibriláciou. Postihuje mužov aj ženy a môže sa objaviť dokonca u viacerých členov rodiny. Pritom u väčšiny z nich toto ochorenie nemá dedičný pôvod.Fibrilácia predsiení síce bezprostredne neohrozuje život, ale ak sa nelieči, môže zdvojnásobiť riziko smrti, takmer 5-násobne zvýšiť riziko cievnej mozgovej príhody a viac ako 3-krát zvýšiť riziko srdcového zlyhania!

Na Slovensku postihuje asi 1, 5 percenta ľudí. U 15 až 35 percent prípadov prebieha fibrilácia predsiení bez príznakov, preto zostáva neodhalená a nikto ju nelieči. V Európe a USA trpí týmto ochorením až 7 miliónov ľudí a predpokladá sa, že ich počet sa v najbližších desaťročiach viac než zdvojnásobí.

 

Hrozí vám, ak...

. . máte vysoký krvný tlak

. . . trpíte ischemickou chorobou srdca, teda nedostatočným prekrvením časti srdca, za čo môže napríklad artérioskleróza. Tá poškodzuje cievy tým, že ukladá tuky do stien ciev a znižuje prietok krvi.

. . . trpíte ochorením srdcovej chlopne

. . . máte vrodené ochorenie srdca

. . . máte cukrovku

. . . ste prekonali zápal pľúc alebo pľúcnu embóliu

. . . vám diagnostikovali rakovinu pľúc

. . . máte príliš aktívnu štítnu žľazu

. . . ste obézna

. . . holdujete alkoholu a cigaretám alebo ste prekonali otravu oxidom uhoľnatým.

 

Báječná žena: Keď srdce štrajkujeAko sa prejavuje? Nemusíte pociťovať žiadne problémy a ochorenie u vás objaví až lekár pri preventívnej prehliadke alebo náhodne pri inom vyšetrení. U väčšiny chorých sa však fibrilácia predsiení prejavuje rýchlym búšením srdca, únavou, ale aj pocitom nedostatku vzduchu, môžete mať závraty a môže vás bolieť v hrudníku.

Máte ju? Tak buďte v strehu, lebo vám hrozí mozgová mŕtvica - dokonca ste ohrozená 5-krát viac ako človek s normálnym rytmom srdca. Pri fibrilácii totiž srdce nevypudzuje krv tak, ako by malo, a tak neprúdi plynulo a môže viaznuť v predsieňach. Výsledkom je, že krvné bunky sa začnú zhlukovať a môžu vytvoriť zrazeninu.

Keď sa dostane krvným obehom do mozgu, môže upchať cievu a spôsobiť mozgovú mŕtvicu.Problémom môže byť aj dlhodobo nesprávny srdcový rytmus, teda taký, čo trvá týždne až mesiace. Hrozí, že nepravidelné sťahy srdca poškodia aj samotný srdcový sval. Srdce bude čoraz slabšie a nebude vládať vytláčať krv. Tá sa začne vracať do pľúc a vám sa bude zle dýchať. V najzávažnejších prípadoch môže spôsobiť až srdcové zlyhanie.

Čo robiť?Ak pociťujete problémy so srdcom alebo máte pocit, že ste unavenejšia ako inokedy, radšej o tom ihneď povedzte svojmu praktickému lekárovi. Ten vám môže vykonať niektoré základné vyšetrenia a odporučiť vás na odborné vyšetrenie srdca u kardiológa. Aby kardiológ potvrdil, že ide skutočne o fibriláciu predsiení, vykoná vám EKG srdca. Je to úplne bezbolestné vyšetrenie, ktoré nezaťažuje organizmus, takže vám ho môžu vykonávať ľubovoľne často pri rôznych činnostiach, aby stanovili čo najpresnejšiu diagnózu.To, že máte choré srdce, môžu odhaliť aj krvné testy a takzvaný echokardiogram, teda ultrazvukové zobrazenie štruktúry a celkovej funkcie srdca.

Vedeli ste?

 

 • Srdce sa stiahne 100-tisíc krát denne.
 • V pokoji udrie 60 až 100-krát za minútu.
 • V stave pokoja prečerpá 5 - až 7-tisíc litrov krvi za 24 hodín, pri bežnej záťaži prečerpá asi dvakrát toľko krvi a keď športujete alebo ťažko pracujete, prepumpuje až 5-krát viac krvi ako v stave pokoja.
 • Srdce je rozdelené priehradkou na dve časti - pravú a ľavú a zabraňuje zmiešaniu odkysličenej a okysličenej krvi.
 • Srdce si vytvára vlastnú elektrinu, pretože na to, aby mohlo pumpovať krv, potrebuje byť poháňané elektrickými impulzmi.
 • Srdce dospelého muža má hmotnosť priemerne 300 gramov, srdce ženy asi 250 gramov. Jeho dĺžka je asi 12 cm.
 • U priemerne dlho žijúceho človeka sa srdce stiahne za život asi 2, 5 miliardy ráz.
 • Dospelý muž má 4 až 6 litrov krvi, žena 4 až 5 litrov.- Keby ste pospájali krvné cievy, merali by asi 96 000 kilometrov. Zem by ste nimi teda obmotali okolo rovníka takmer dvakrát.

 

Schlaďte saUbíjajú vás letné horúčavy?

 

 • Zabudnite na potraviny, po ktorých sa nadmerne potíte. Nie je vhodná káva, víno ani iný alkohol. Osvieži vás vlažný mätový či zelený čaj, ovocie.
 • Potia sa vám nohy? Doprajte im kúpeľ vo vlažnom výluhu zo šalvie alebo v lavóriku s chladnou vodou, do ktorej ste pridali niekoľko kvapiek extraktu z grepových zrniečok.
 • Opuchnuté nohy osviežite, ak ich večer oblečiete do ponožiek, ktoré ste predtým na niekoľko hodín vložili v mikroténovom vrecúšku do chladničky. Ak nohy vyložíte nahor, predídete aj vzniku kŕčových žíl.
 • Obliekajte sa do vzdušných odevov.Najchladnejšie sú hodváb, bavlna a ľan.
 • Nesprchujte sa príliš studenou vodou!Najskôr vás osvieži, ale po chvíli vyvolá v tele reakciu na chlad - a vy sa začnete potiť.
 • Posteľnú plachtu vložte asi hodinu pred spaním do mrazničky. Rýchlejšie zaspíte.

 

Späť na začiatok