Vďaka slovenským a českým kardiochirurgom dostávajú deti v Keni šancu na normálny život

7. 4. 2016

V utorok 26. apríla 2016 o 15.00 hod. sa v priestoroch prízemia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a. s. uskutoční vernisáž výstavy fotografií Srdce pre Keňu. Autorom fotografií je Ján Husár. Výstava je venovaná deťom s vrodenými chybami srdca, ktoré by bez pomoci zomreli. Ide o spoločnú slovenskú a českú humanitárnu misiu v africkej Keni v The Mater Hospital Nairobi. Projekt funguje od roku 2011.

Každoročne sa počas dvojtýždňového pobytu operuje približne 15 detí. Vždy sú cielene vybraté deti z najchudobnejších oblastí Kene, ktoré by na operáciu nikdy nemali finančné prostriedky. Okrem toho, slovenskí a českí lekári a zdravotnícky personál školia kenských chirurgov, lekárov a sestry. V rámci rozvoja programu sa v blízkej budúcnosti plánujú stáže lekárov a zdravotných sestier z Kene v detských kardiocentrách v Bratislave a Prahe.

Viac si prečítajte aj v Novinkách: Naša záchranná misia v Keni opäť úspešná, detské srdiečka dostali nový život; Zachraňujeme deti choré na srdiečko v ďalekej Keni.


Výstava Srdce pre Keňu chytí za srdce

 Srdce pre Keňu je názov výstavy fotografií o humanitárnej pomoci deťom s vrodenou srdcovou chybou, ktorá je prístupná v priestoroch Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a. s. (NÚSCH) v Bratislave. Autorom fotografií je Ján Husár, ktorý sa minulý rok v októbri zúčastnil na misii po prvýkrát, aby tak zachytil prácu našich lekárov a sestier svojim fotoobjektívom.

„Som hrdý na našich zamestnancov – lekárov a zdravotné sestry, ktorí majú odvahu a chodia pomáhať chorým deťom až do ďalekej Afriky. Už toto leto chceme u nás privítať sestry z kenského kardiocentra,“ uviedol na vernisáži výstavy Mongi Msolly, generálny riaditeľ NÚSCH, a. s. a Detského kardiocentra, pracoviska NÚSCH, a. s. .

V Keni sa ročne narodí viac ako 3500 detí s vrodenou srdcovou chybou. V nemocnici v Nairobi, lekári a zdravotné sestry nemajú dostatok skúseností, aby ich dokázali operovať a poskytnúť im adekvátnu pooperačnú starostlivosť. Tím zostavený z chirurgov, kardiológov, anesteziológov a sestier z Detského kardiocentra, pracoviska NÚSCH, a. s.  v Bratislave a špecialistov z pražskej nemocnice v Motole navštevuje nemocnicu The Mater Hospital v Nairobi od roku 2011. Na túto misiu sú vyberané deti z najchudobnejších vrstiev, ktoré na operáciu nemajú finančné prostriedky. Na zozname čakateľov je každý rok približne 50 detí, z ktorých odborníci vyberú 15. Rozhodovanie je ťažké, pri výbere však uprednostňujú deti, ktoré majú najväčšie šance na kvalitný život bez ďalších operačných výkonov. Pozitívom misie je aj fakt, že tamojšiemu personálu odovzdávajú skúsenosti, keďže zatiaľ nemajú vlastný kardiochirurgický program.

Fotografie zachytávajú príbehy detí a ich rodín žijúcich vo veľmi skromných až nehygienických podmienkach v slumoch. Okrem operačných výkonov, nechýbajú ani portréty štastných dievčat a chlapcov, ktorí úspešne absolvovali zákroky.

Na vernisáži sa zúčastnili aj veľvyslanec Kenskej republiky so sídlom vo Viedni S. M. Mitonga, vedúci služobného úradu Ministerstva zdravotníctva SR Jozef Ráž, I. tajomník Veľvyslanectva Českej republiky Ondřej Pometlo, zástupca veľvyslanca USA na Slovensku Richard Trey Lyons, politický a ekonomický zástupca veľvyslanectva USA Dominic Gvien, herci Zitka Furková a Peter Šimun a ďalší hostia.

Výstavu je možné si pozrieť na pôde NÚSCH, a. s. do konca júna 2016. Potom by mala putovať do zahraničných miest. Fotografie sú komentované v slovenskom a anglickom jazyku.


Súvisiace dokumenty

Súvisiace odkazy

 

Autor fotografií z vernisáže Srdce pre Keňu: Vladimír Benko

Späť na začiatok