Top pracovisko na Slovensku

Zdravie v dobrých rukách

  • +421 (2) 59 320 111

Unikátny zákrok

Zdravie: NÚSCH zrealizoval po prvý raz na Slovensku unikátny katetrizačný zákrok       Bratislava 28. mája (TASR) – Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) vo štvrtok po prvý raz na Slovensku zrealizoval unikátny katetrizačný zákrok. Hlavným operatérom bol MUDr. Petr Vařejka, CSc., spolu so svojím tímom z oddelenia intervenčnej angiológie. TASR o tom informovala hovorkyňa NÚSCH Soňa Valášiková.

Prednosta Kliniky angiológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚSCH Juraj Maďarič vysvetlil, že špecifickosť výkonu spočíva v tom, že lekári vedia ošetriť vydutinu vo veľmi nepríjemnej lokalizácii, ktorú by museli inak operovať. "Vieme to urobiť materiálom, ktorý máme k dispozícii okamžite na poličke. Nemusíme ho vyrábať na mieru pacientovi, pretože je zostavený inteligentným spôsobom," komentoval s dôvetkom, že na takýto výkon je potrebné kooperovať aj s viacerými odbormi, ktoré v NÚSCH fungujú, konkrétne ide o spoluprácu cievnej chirurgie s intervenčnou rádiológiou alebo intervenčnou angiológiou.

Špeciálne komponenty, ktoré sa musia do tela zaviesť, zabezpečia prekrvenie obličiek a čriev. Katetrizačný zákrok spočíva v tom, že sa do hrudníkovej aorty, ktorá je najväčšou cievou v tele, zavádzajú tzv. stentgrafty, teda špeciálne protézy, v ktorých sú predpripravené krátke "rukávy" na prepojenie stengraftu protézy a dôležitej tepny, ktorá vedie krv do brušných orgánov. Na Slovensku sa takýto špeciálny materiál použil vôbec po prvý raz.

Výkon trvá približne štyri až päť hodín.
 

zdroj: TASR

  • ISO 9001
  • ISO 140001
  • HACCP
  • ISO 45001
  • ISO 37001
  • EMAS SK-000057
NÚSCH, a.s., spĺňa požiadavky noriem ISO 9001, ISO 14001, HACCP, ISO 45001, ISO 37001, ESH, EMAS a je držiteľom certifikátov preukazujúcich súlad s uvedenými normami.
Späť na začiatok