Top pracovisko na Slovensku

Zdravie v dobrých rukách

  • +421 (2) 59 320 111

Srdcová arytmia sa dá odhaliť kontrolou pulzu

Srdcová arytmia sa dá odhaliť kontrolou pulzu

11. 6. 2010

(11.06.2010; SITA)

Skontrolovat pulz i krvný tlak si záujemcovia budú môct aj 17. a 18. v júna bratislavskom Auparku a to na podujatí, ktoré sa bude konat pri príležitosti Svetového týždna srdcového rytmu (7. - 13. júna 2010).

BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) - Pri príležitosti Svetového týždna srdcového rytmu (7. - 13. júna 2010) sa v bratislavskom Auparku uskutocní 17. a 18. júna podujatie urcenú pre širokú verejnost, na ktorom si záujemcovia budú môct dat zmerat krvný tlak a pulz a získat informácie o srdcovej arytmii. Odborníci budú ludí poucovat o tom, ako sa dajú problémy so srdcovou cinnostou odhalit. Odborným garantom kampane je Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave.

Pojmom arytmia sa oznacujú všetky poruchy srdcového rytmu, ktoré spôsobuje abnormálna elektrická aktivita v srdci. Búšenie srdca môže byt príliš rýchle alebo naopak príliš pomalé. Najcastejšou arytmiou je fibrilácia predsiení, kedy srdcové predsiene prestanú bit pravidelne a koordinovane, cím klesá výkonnost srdca a jeho schopnost pumpovat krv. Bezprostredne síce neohrozuje život, ale je castou prícinou hospitalizácií a ak nie je liecená, môže zvýšit riziko cievnej mozgovej príhody, srdcového zlyhania i úmrtia. Na Slovensku trpí týmto problémom približne 60-tisíc ludí, teda takmer 1,5 percenta populácie, pricom každý rok pribúda pravidelne až 20-tisíc nových prípadov. Najcastejšie postihuje ludí po 50. roku života, no výnimocné nie sú ani prípady, ked k arytmii dôjde i u novorodencov ci tínedžerov. Ako na piatkovej tlacovej konferencii v Bratislave poznamenal prednosta kardiologickej kliniky a primár oddelenia arytmií a kardiostimulácie NÚSCH Róbert Hatala, až 70 percent ludí o arytmii vôbec nevie. Na Slovensku zomrie na následky srdcovej arytmie rocne 10-tisíc ludí.

Zistit, ci má clovek pravidelný srdcový rytmus je pritom velmi jednoduché. Takmer každý clovek si dokáže zmerat pulz na zápästí ci krku bez akýchkolvek pomôcok a ak to nedokáže, urcit srdcovú frekvenciu mu môže lekár pomocou elektrokardiogramu (EKG). Ideálna srdcová frekvencia, teda pocet úderov srdca za minútu, by sa mala pohybovat u dospelého cloveka na úrovni 40 až 120 úderov za minútu. Ak je hodnota vyššia ci nižšia, clovek by mal vyhladat lekársku pomoc. "Herec Roger Moore mal impulzy pod 40, nevenoval tomu pozornost až raz pri jednom divadelnom predstavení odpadol. Dnes už nosí strojcek," povedal Hatala. Iné hodnoty udávajú odborníci pri novorodencoch, kde je bežnou frekvenciou 60 až 200 úderov za minútu. Z hladiska pravdepodobnosti srdcových arytmií sú popri ludoch starších ako 50 rokov rizikovou skupinou ludia s inou srdcovou indispozíciou. Ako uviedla Viera Illíková z úseku porúch rytmu a kardiostimulácie Detského kardiocentra, špecifické arytmie sa vyskytujú po operáciách srdca.

Výber najvhodnejšej liecby srdcovej arytmie ovplyvnujú rôzne faktory a je individuálny. Do 5 rokov sa používa farmakoterapia, pricom sa využívajú dva typy liekov s rôznym mechanizmom úcinku - antiarytmiká a betablokátory. Dalším spôsobom liecby je kardioverzia a rozšírená je už aj ablácia, co je chirurgický zákrok, pri ktorom lekári poškodia alebo znicia drobné oblasti v srdcovej predsieni, v ktorých môžu vznikat abnormálne elektrické signály. "Ak ložisko nie je velmi velké, dá sa odstránit pomocou ohybných katétrov zavedených do ciev a to teplom alebo chladom," povedal Hatala. Ak sa ložisko nedá presne lokalizovat, pretože je príliš rozšírené, srdcová arytmia sa lieci medikamentózne.

Tlačová správa bola zverejnená na nasledovných webových stránkach:

www.webnoviny.sk www.fitserver.sk
www.24hod.sk www.partizanske.virtualne.sk
www.cukrovka.zdravie.sk www.bojnice.virtualne.sk
www.zzz.sk www.nevesta.sk
www.epiestany.sk www.plusky.sk
www.aiuto.sk www.financnik.sk
www.klebety.sk www.zvolen.virtualne.sk
www.humennecity.com www.banskabystrica.virtualne.sk
www.ruzomberok.virtualne.sk www.trnava.virtualne.sk
www.handlova.virtualne.sk www.bojnice.virtualne.sk
www.rimavskasobota.virtualne.sk www.sturovo.virtualne.sk
www.sahy.virtualne.sk www.poprad.sk
www.nitra.virtualne. www.topolcany.sk
www.bratislava.virtualne.sk www.prievidza.virtualne.sk
www.brezno.virtualne.sk www.kosice.virtualne.sk
www.lucenec.virtualne.sk www.turciansketeplice.virtualne.sk
www.zvolen.virtualne.sk www.hrinova.virtualne.sk
www.levoca.virtualne.sk www.povazska-bystrica.virtualne.sk
www.ahojkosice.sk www.pravda.sk
  • ISO 9001
  • ISO 140001
  • HACCP
  • ISO 45001
  • ISO 37001
  • EMAS SK-000057
NÚSCH, a.s., spĺňa požiadavky noriem ISO 9001, ISO 14001, HACCP, ISO 45001, ISO 37001, ESH, EMAS a je držiteľom certifikátov preukazujúcich súlad s uvedenými normami.
Späť na začiatok