Top pracovisko na Slovensku

Zdravie v dobrých rukách

  • +421 (2) 59 320 111

Umelé srdce SynCardia TAH

NÚSCH, a.s., ako jediné pracovisko na Slovensku implantuje umelé srdce 

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb
(NÚSCH) ako jediné pracovisko na Slovensku niekoľkokrát úspešne implantovalo umelé srdce. V rámci krajín V4 bolo zároveň prvé, ktoré odštartovalo program SynCardia TAH - Total Artificial Heart. V stredu o tom informovala primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH Eva Goncalvesová.
"Unikátny operačný zákrok s umelým srdcom bol po prvý raz vykonaný na pôde ústavu ešte 1. novembra 2017, pričom to bola prvá operácia tohto typu v krajinách V4. Odvtedy sa program úspešne rozvíja a aktuálne sú v domácom liečení traja pacienti s umelým srdcom, čo je možno považovať na unikátny úspech," priblížila.
Prvú implantáciu umelého srdca na Slovensku podstúpil 47-ročný Jozef z Topoľčian. Prvý slovenský pacient s umelým srdcom bol neskôr prepustený do domáceho liečenia. V roku 2018 mu odborníci transplantovali srdce.
Umelé srdce doposiaľ na pôde NÚSCH implantovali šiestim pacientom. Dvaja sú už po transplantácii srdca, jeden pacient zomrel, nie však na srdcové ochorenie, a traja pacienti v súčasnosti čakajú na transplantáciu srdca.
"Sme hrdí, že naša práca je systematická," komentovala Goncalvesová s dôvetkom, že program transplantácie srdca by mohol fungovať ešte lepšie. Podľa jej slov to však nie je len otázka zdravotníkov, ale aj otázka vnímania celého slovenského zdravotníctva.
Vysvetlila tiež, že takáto operácia je nadstavbou programu transplantácie srdca. "Máme pacientov, ktorí sú na čakacej listine. Prídu zvonka, extrémne ťažko chorí a my vieme, že sú kandidátmi transplantácie. Uvedomujeme si, že ak niečo neurobíme, tak zomrú, pretože im zlyhá srdce. Keď vidíme, že prognóza je niekoľko hodín, prípadne málo dní, tak musíme niečo podniknúť," povedala primárka s tým, že možností, ako pomôcť, je niekoľko, no pre zopár pacientov je náhrada umelým srdcom jedinou možnosťou. Pacient má takto šancu dožiť sa transplantácie.
Vysvetlila tiež, že každý prípad prekonzultujú s chirurgom, ktorý následne pacienta operuje. Potom nasleduje fáza komplikovanej akútnej pooperačnej zdravotnej starostlivosti. Následne je pacient pod drobnohľadom kardiológa, ktorý sa snaží odvrátiť možné komplikácie, aby napokon mohol absolvovať transplantáciu srdca.
Implantáciu umelého srdca plne hradí zdravotná poisťovňa pacienta. Umelé srdce je jednorazové. Môže ho dostať len jeden pacient.

zdroj: TASR

Súvisiace dokumenty

  • ISO 9001
  • ISO 140001
  • HACCP
  • ISO 45001
  • ISO 37001
  • EMAS SK-000057
NÚSCH, a.s., spĺňa požiadavky noriem ISO 9001, ISO 14001, HACCP, ISO 45001, ISO 37001, ESH, EMAS a je držiteľom certifikátov preukazujúcich súlad s uvedenými normami.
Späť na začiatok